Odběr novinek:

HROBKA JANA KAŠPARA

hrobka jana kasparaV den 130. výročí narození průkopníka české aviatiky a pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara byla slavnostně odhalena zrekonstruovaná rodinná hrobka na Městských hřbitovech v Pardubicích. Stalo se tak 20. května 2013 v rámci programu DEN DOPRAVY ČR.

Hrobka Ing. Jana Kašpara dlouhá léta chátrala. Místo odpočinku neodpovídalo významu a odkazu této významné osobnosti přesahující hranice města či regionu. Proto se Společnost Jana Kašpara spojila s jeho rodinou a pustila se do rekonstrukce tohoto pomníku českého aviatika. Byl to první počin Společnosti Jana Kašpara, který by nebylo možné realizovat bez finančních darů Pardubického kraje, Městského obvodu Pardubice V a dalších dárců.

Společnost Jana Kašpara vyhlásila výtvarnou soutěž na návrh nové hrobky, do které se přihlásilo sedm autorů. Návrh měl co nejvíce vystihovat osobnost Jana Kašpara a zároveň splynout s okolím Městských hřbitovů v Pardubicích. Hodnotila se originalita, kreativita i výtvarná a architektonická úroveň řešení. Nezávislá porota vybrala návrh pardubického studia Procházka / Třeštík.

Podle tohoto návrhu byla hrobka zrekonstruována a v den 130. výročí narození Ing. Jana Kašpara v rámci akce DEN DOPRAVY ČR předána veřejnosti. Slavnostního aktu se účastnila celá řada významných osobností, hold vzdala i Armáda České republiky formou čestné stráže a přeletem stíhacích letounů JAS 39 Gripen.

Program DNE DOPRAVY pokračoval v budově bývalé Reálky na Komenského náměstí v Pardubicích, kde Ing. Jan Kašpar studoval. Vystaveny tu byly exponáty ze života Jana Kašpara. Před budovou byla instalována replika letounu Bleriot, ve kterém Ing. Jan Kašpar v roce 1913 podnikl svůj první dálkový přelet z Pardubic do Prahy. Návštěvníci se tu mohli potkat i se samotným Janem Kašparem…