Odběr novinek:

Jan Kašpar

Jan KašparIng. Jan Kašpar (1883-1927), první český aviatik, se narodil se 20. května 1883 v Pardubicích v rodině hoteliéra Františka Kašpara, majitele proslulého hotelu Veselka. Po studiích na pardubické reálce odešel Jan Kašpara do Prahy na Vysoké učení technické, kde získal titul inženýr. Zajímal se o automobily a tento zájem jej v roce 1907 přivedl do Německa, kde v Mohuči absolvoval automobilový kurz. O rok později se stal správcem autoparku ve vestfálské Alteně u firmy Basse a Selve. Právě s W. Selvem se účastnil automobilových závodů i závodů na motorovém člunu.

Do Čech se vrátil v lednu 1909 a v březnu nastoupil do mladoboleslavské automobilky Laurin a Klement. Zde pracoval i jeho bratranec Eugen Čihák, s nímž 1. července firmu opustil a vrátil se do Pardubic. S místními truhláři J. Svobodou a F. Novotným začali připravovat první aviatické pokusy. Kašpar se pokoušel o vlastní konstrukci draka a motoru, ale nakonec zakoupil jednoplošník L. Blériota.

První let před diváky, ve výšce 20 – 25 metrů, uskutečnil 16. dubna 1910. Dálkový přelet z Pardubic do Prahy se vydařil 13. května 1911. O rok později Kašpar v Pardubicích zřídil Aviatickou školu.

Zemřel 2. března 1927 v Pardubicích, pravděpodobně zvolil dobrovolný obchod po krachu svého podnikání. Za ním stál nepoctivý společník B. Schick.

 

 Zajímavosti

Život a činy Jana Kašpara byly mnoha historiky a nadšenci dobře zdokumentovány. Zde si dovolujeme uveřejnit zdroje, ze kterých lze čerpat pro vlastní poznání historie aviatiky. Seznam sestavil předseda Společnosti Jana Kašpara PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D.

Bednář, Jan - Hlobil, Tomáš: Od historie k současnosti pardubického letectví, VAP Pardubice 1991

Beneš, Pavel: Svět křídel, Orbis Praha 1949

Beneš, Pavel: Naše první křídla, MF Praha 1955

Česenek, Ludomír - Bičík, Zdeněk: O dvou průkopnících českého letectví, VČM Pardubice a NTM Praha 1966

Kalva, Jaroslav: Aviatika, J.R.Vilímek Praha 1914

Rypl, Václav: Z dějin naší vzduchoplavby, Praha 1927

Sviták, Pavel: První český letec ing. Jan Kašpar a začátky českého letectví, VČM Pardubice 2003

Sviták, Pavel: Ing. Jan Kašpar a začátky motorového létání v Čechách 54.sešit edice 1B-Zet Pardubicka, 1.vydání KPP Pardubice 2013

Šmoldas, Zdeněk: Průkopníci českého letectví, KRUH Hradec Králové 1984

Borovan, Václav: Historický let prvního českého aviatika, knižnice Svazu letců, sv. 2, Praha 1991